„Smiling friends”: Najlepsza nowa kreskówka, o której nigdy nie słyszeliście

Biorąc pod uwagę tak wiele powodów do marszczenia brwi – uciążliwe zajęcia na uczelni, niepokój o przyszłość i ponure bieżące wydarzenia – znalezienie powodów do uśmiechu nie zawsze jest łatwe. Jednak niezależnie od tego, jak przygnębiający i nieszczęśliwy może być świat, najnowsza kreskówka Adult Swim „Smiling friends” wie, jak odwrócić twoją kwaśną minę do góry nogami.

 

10 stycznia, w swojej klasycznie odważnej i improwizowanej naturze, ekscentryczny potężny blok programowy z kreskówkami dla dorosłych Adult Swim postanowił spontanicznie wyemitować pierwszy sezon „Smiling friends” w całości; długie 21 miesięcy po tym, jak obiecujący i dobrze odebrany odcinek pilotażowy serialu został początkowo wyemitowany w prima aprilis w 2020 roku. W końcu, Charlie i Pim będą w stanie spełnić przeznaczenie serialu i uczynić świat lepszym miejscem.

 

W ich dziwacznej i maniakalnej kreskówkowej rzeczywistości, zaludnionej przez zarówno dziwne, antropomorficzne postacie kreskówkowe, jak i pozornie normalne istoty ludzkie, Charlie i Pim są dwoma pracownikami Smiling Friends Inc., organizacji charytatywnej, której celem jest wywoływanie uśmiechów na twarzach klientów.

 

Jeżeli jesteś fanem mrocznego, surrealistycznego humoru z komedii takich jak „South Park”, „The Eric Andre Show” i „Rick i Morty”, lub po prostu fanem surrealistycznego humoru internetowego, to „Smiling friends” to kreskówka dla ciebie.

Każdy z ośmiu absurdalnych, zabawnych i szybkich 11-minutowych odcinków śledzi Charliego i Pima, którzy podążają za wezwaniem zdegradowanej populacji swojego świata i wywołują uśmiech na ich twarzach, nawet w obliczu najtrudniejszych problemów życiowych, a mianowicie łzawych rozstań, kryzysów wieku średniego, kultury unieważniania, zagadek morderstw i najbardziej irytującego ze wszystkich – nihilizmu.

 

Podczas gdy oni wykonują swoje obowiązki i rozweselają swoich klientów, komizm serialu pochodzi z cynicznego Charliego i optymistycznego Pima, którzy konfrontują się z niedorzeczną i bezsensowną naturą ich świata; fikcyjnej rzeczywistości, która parodiuje obsceniczność naszej własnej.

 

Odpoczywając od tak ciężkiej tematyki, wiele śmiechu podczas „Smiling friends” pochodzi również ze stylu artystycznego, niszowego humoru internetowego i odniesień.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej dziwacznych i kolorowych projektów postaci, każdy „stwór” w serialu porusza się albo w ślimaczym tempie, albo z prędkością światła, co jeszcze bardziej podkreśla zwariowany i wysokooktanowy charakter kreskówki. Wyjątkowy styl artystyczny dopełniają bardzo szczegółowe i żywe tła, wypełnione po brzegi żartami i odniesieniami do popkultury.

 

Jeśli chodzi o intensywne wykorzystanie odniesień internetowych, żarty działają same w sobie i nie wymagają od widza zrozumienia, skąd pochodzą odniesienia, aby uznać je za zabawne. Jednakże, jeśli wziąłeś kęs z zakazanego owocu i znasz niszowe i dziwaczne tematy internetowe, takie jak „Burger King foot lettuce”, stalker Björk lub Michael Jackson mówiący “doo doo feces” w wywiadzie, to jesteś docelowym odbiorcą i odniesienia trafiają we wszystkie odpowiednie nuty.

 

Biorąc pod uwagę pochodzenie twórców „Smiling friends”, duży nacisk na internetową, dziwaczną i surrealistyczną komedię ma sporo sensu. Zach Hadel i Michael Cusack – główni scenarzyści, twórcy scenorysów i aktorzy głosowi (podkładają głos niemalże każdej postaci w serialu) – spędzili większość swojej kariery animacyjnej na popularnym serwisie, o którym być może słyszeliście: YouTube.

 

Oba ich kanały zgromadziły ponad 1,75 miliona subskrybentów i 250 milionów wyświetleń ich filmów, co jest imponującym osiągnięciem dla kanałów YouTube skupionych na animacji. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że Hadel i Cusack byli w stanie sprawić, by ich treści z YouTube’a dobrze przełożyły się na telewizję. Ktoś jeszcze pamięta telewizyjne abominacje YouTuberów, takie jak „Zdaniem Freda!”, „A Little Late with Lilly Singh” lub „The Annoying Orange Show”?

 

Odstawiając żarty na bok, „Smiling friends” to jedna z najlepszych kreskówek w ostatnim czasie i jest godna polecenia, jeśli lubisz dobrze spędzać czas, śmiać się i być szczęśliwym. Obstawiając, serial prawdopodobnie wkrótce stanie się kreskówkowym fenomenem kulturowym, a przynajmniej popularnym tematem na TikToku.

 

Smiling friends” zostanie wyemitowany na HBO Max 9 lutego, a obecnie serial dostępny jest na stronie Adult Swim po wykupieniu abonamentu u operatora kablowego.

 

Autor: 
Autor: Benny Taubman tłum. Kamila Kula
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes