Maluj na zdrowie! 11 kreatywnych projektów dla silnej psychiki

Malowanie może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Oto 11 pomysłów, jak zamalować cały ten stres związany z kwarantanną.

Pozytywny wpływ sztuki na nasze ciało i duszę jest ogromnie niedoceniony. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) takie artystyczne aktywności jak malowanie, taniec czy śpiewanie mogą nam pomóc pozostać stabilnymi mentalnie. Sztuka może pomóc nawet w zwalczaniu takich chorób jak cukrzyca, apopleksja czy rak! Właśnie teraz, kiedy grozi nam ogólne zniechęcenie z powodu koronawirusa, a kwarantanny uderzają w naszą psychikę, chwycenie za pędzel i uwolnienie ducha może nam bardzo pomóc. Jeśli twój wewnętrzny perfekcjonizm bije właśnie na alarm, pomyśl o pełnym zachęty zdaniu niemieckiego artysty Josepha Beuysa: „każdy człowiek jest artystą”. Będziemy uszczypliwi i uzupełnimy tę wypowiedź o „lub artystką”. W każdym razie: niczego nie możesz zrobić źle. Pędzel w dłoń, gotowi, start! Oto nasze artystyczne pomysły na kwarantannę.

Malowanie po numerach

Klasyk z dzieciństwa. I całkiem szczerze: całkowicie niedoceniony. Obecnie można kupić także wyszukane i piękne motywy, które można by wręcz powiesić później na ścianie. Piękno „malowania” po numerach tkwi w tym, że łatwo można przy nim wyłączyć myślenie, dać się kierować numerom i jakby z niczego stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Warte polecenia na czas kwarantanny i idealny sposób na spędzenie wolnego wieczoru!

Mandale

Kolejna rzecz, która w pewien sposób spotyka się z uprzedzeniami i kojarzy nam się z pierwszymi malarskimi próbami z dzieciństwa. Całkowicie niesłusznie! Ponieważ sztuka malowania mandali może działać niezwykle medytacyjnie i relaksująco. Przy tym wystarczy po prostu zamalowywać gotowe wzory i ponownie sięgnąć do dobrych, starych kredek. Wydrukuj sobie przemawiający do ciebie szablon z Internetu albo spraw sobie książkę ze wzorami - być może malowanie mandali stanie się twoim codziennymrytuałem czasu tylko dla siebie?

Art Night

Art Night stał się prawdziwym klasykiem. Zazwyczaj w ramach Art Night spotyka się większa ilość osób, która maluje obraz pod kierunkiem artysty lub artystki. Na szczęście także ta aktywność jest możliwa w czasie kwarantanny - spotkania Art Night odbywają się obecnie w formie zdalnej. Świetna możliwość, żeby w czasach dystansu społecznego mimo wszystko spotkać się z ludźmi i całkiem przy okazji zrobić wspólnie coś kreatywnego.

Line Art

Line Art jest obecnie prawdopodobnie najmodniejszym trendem artystycznym, który ciągle przewija się na instagramowych kontach. W przypadku tych minimalistycznych rysunków chodzi o rysowanie motywów za pomocą czarnej linii na białej kartce papieru. Zaleta: potrzebujesz tak naprawdę tylko kartki i czarnego długopisu i możesz od razu zaczynać. Na Pintereście albo YouTubie znajdziesz teraz niezliczoną ilość samouczków, które mogą cię zainspirować.

Instruktaże Boba Rossa

Czy jest w ogóle ktoś kto nie zna Boba Rossa? Jeśli jednak to nazwisko tylko obiło ci się o uszy, na YouTubie w dalszym ciągu można znaleźć kilka filmów z legendarnym telewizyjnym artystą, który dostarczył nam „The Joy of Painting”. Napawają one nostalgią i są niezwykle uspokajające. Potrzebujesz tylko płótna, pędzla i akrylowych lub olejnych farb i możesz zaczynać!

Malowanie abstrakcyjne

Jeśli nie przepadasz za filmami instruktażowymi i wolisz zdać się na własną intuicję, abstrakcyjne malowanie będzie dla ciebie idealne. Tu nie ma żadnych zasad, a na płótno możesz przelać najskrytsze myśli. Motto: po prostu maluj i eksperymentuj z formami i farbami. Działa niezwykle wyzwalająco i daje świetną możliwość, żeby uwolnić z duszy całą frustrację związaną z kwarantanną za pomocą pędzla.

Ozdabianie ceramiki

Oczywiście podkładem do malowania nie musi być tylko płótno czy papier. Ozdabianie ceramiki stanowi świetną odmianę i jest teraz całkowicie w modzie. Na rozmaitych stronach internetowych możesz zamówić zestawy ceramiczne i ozdabiać farbą filiżanki, talerze czy miski, jak tylko w duszy ci zagra. Dodatkowa zaleta: równocześnie tworzysz sobie kilka prawdziwie przyciągających wzrok przedmiotów do kuchni lub salonu.

AcrylicPouring

AcrylicPouring jest nieco bardziej wymagający, za to dzięki temu też bardziej się opłaca. Polega on na rozlewaniu farb akrylowych na płótnie w taki sposób, żeby uzyskać abstrakcyjny, płynny efekt. Oprócz farb akrylowych będziesz potrzebować jeszcze czegoś do rozlewania, płótna, plastikowego kubka, drewnianej szpatułki i, opcjonalnie, sprayu silikonowego. I możesz zaczynać zabawę z farbami!

Malowanie palcami

Tak więc wracamy do wspomnień z dzieciństwa. Z pewnością malowanie palcami było dla wielu czymś w rodzaju pierwszej próby malowania. I w jakiś sposób tym bardziej chce się tego spróbować w dorosłym życiu, ponownie zanurzyć palce w farbie i po prostu zaszaleć malując. Faktem jest, że malowanie palcami jest już słusznym trendem na Pintereście, poszukaj i pozwól się zainspirować! Mogą przy tym powstać naprawdę piękne dzieła.

Action Painting

W Action Painting (tzw. malarstwie gestu) nie ma żadnych reguł i możesz wyrzucić z siebie wszystko, co się w tobie nagromadziło. Zupełnie jak Jackson Pollock zanurz swój pędzel w puszce farby i machnij nim przed płótnem, tak żeby opryskała je farba i powstały niesamowite, abstrakcyjne wzory.

Zainspiruj się naturą

Możemy też wyzwolić w sobie naszego wewnętrznego Van Gogha i dać się zainspirować naturze. Zwłaszcza teraz, kiedy pogoda znowu dopisuje, można błogo spędzić czas siadając z przyborami malarskimi w parku lub ogrodzie i przenosząc na papier lub płótno otaczającą nas scenerię. Przy okazji spędzisz też trochę czasu na świeżym powietrzu.

Autor: 
Laura-Marie Löwen, tłum. Joanna Niemczyk
Źródło: 

emotion.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes