Jak napisać opowiadanie?

Skoro tu jesteś, to pewnie interesuje cię zagadnienie zawarte w tytule tego artykułu. Nieważne, czy do tej pory pisałeś/aś wiersze, czy masz już na swoim koncie kilka opowiadań. Jesteś tu, bo chcesz się dowiedzieć, jak napisać opowiadanie, albo po prostu poszerzyć swoją wiedzę lub zestawić niżej wypisane rady z własnymi doświadczeniami.

Zacznijmy od tego, że opowiadania dzielą się na dobre i jeszcze lepsze. Te, które są złe, są tak nazywane ze względu na niski poziom umiejętności autora i powstają zwykle na początku jego kariery, bo przecież nikt nie rodzi się pisarzem, prawda? No to spróbujmy sobie odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie.

Zacznij od podstaw

W twojej głowie błyskawicznie zrodził się pomysł na nietuzinkową opowieść. Oczami wyobraźni widzisz głównego bohatera, jego przyjaciół oraz wrogów. Już masz siadać do pisania, zaczynasz i… wykładasz się po kilku napisanych stronach, a jeszcze chwilę temu czułeś/aś się jak Stephen King. Nagle pojawiają się problemy logistyczne. Jedno nie pasuje do drugiego, postacie są płytkie, a fabuła, choć początkowo olśniewała twój umysł, teraz wymaga rozszerzenia. Co robić? Najlepiej przygotować elementy świata przedstawionego już wcześniej. Najpierw szczegółowo określ czas i miejsce akcji, scharakteryzuj bohatera, tworząc go od podstaw. Zapisz gdzieś sobie, jaki on jest, jak wygląda, co go cechuje, jakie są jego motywacje i co w życiu przeszedł. Później to samo zrób z jego antagonistą, no bo zawsze jest jakiś antagonista. Nie musisz od razu tych wszystkich informacji zawierać w tekście. Potraktuj je jako ściągę. Możesz nawet zrobić folder na komputerze, gdzie zapiszesz te wszystkie informacje. Stwórz takie karty postaci oraz miejsc. To ułatwi zadanie.

Bądź wytrwały/a

Tak to już jest, że sam pomysł na opowiadanie bądź książkę, to jedynie niewielki procent całokształtu. Rozszerzenie fabuły często wymaga pracy, określania poszczególnych miejsc, tworzenia opisów, ciętych dialogów czy wątków pobocznych. Wytrwałość i upór w dążeniu do celu to cechy, które musisz w sobie wykuć, jeśli marzy ci się kariera pisania. I nie tylko. To są generalnie cechy ludzi sukcesu.

Nie poddawaj się na starcie

Każdy autor ma prawo popełniać błędy. Nie przejmuj się negatywnymi opiniami, ale też nie odrzucaj konstruktywnej krytyki. Zderzenie z opiniami czytelników to moment, który niejednego pisarza zbija z pantałyku. To zwykle naturalna reakcja na to, gdy ktoś nas publicznie atakuje. Tylko pisząc i słuchając opinii, będziesz mógł tworzyć jeszcze lepsze teksty. Staraj się pisać oryginalnie, zainteresuj się sylwetkami znanych na świecie autorów, sprawdź, co ich cechuje. Zaczerpnij z ich wiedzy i doświadczenia, ale nie kopiuj stylu czy pomysłów. Przede wszystkim pisz, kiedy tylko możesz.

Te same rady możesz zastosować przy pisaniu książki.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes