Skąd właściwie wzięło się „OK”?

Kiedy wyrazisz swoją aprobatę za pomocą „OK”, zostanie to zrozumiane prawie na całym świecie. Odnośnie pochodzenia tego zwrotu istnieje całe mnóstwo legend, tak samo rozpowszechnionych jak sam skrót.

 

Wyrażenie „OK” jest znane na całym świecie. Nieważne, czy rozmawiasz z kimś po angielsku, niemiecku, hiszpańsku czy polsku, tym określeniem możesz wyrazić swoją akceptację. O tym, skąd pochodzi skrót, krąży wiele różnych historii - i zaskakująco wiele badań naukowych.

Niemiec o imieniu Otto Keller miał być za młodu odpowiedzialnym za kontrolę jakości w zakładach Forda, amerykańskiego producenta automobilów. Każdy pojazd, który opuścił fabrykę, odznaczał swoimi inicjałami „OK”. Tak te dwie litery miały nabrać znaczenia, że wszystko jest w porządku.

Ta historia w rozmaitych wersjach uzyskała w Niemczech największą popularność. Według innej wersji sumiennym pracownikiem był uprawiający ziemniaki w Środkowej Ameryce Oskar Keller.

Naukowcy badają pochodzenie zwrotu „OK”

Żadna z legend nie jest potwierdzona dowodami. Istnieją jednak potwierdzenia prawdziwości innego wyjaśnienia: określenie „OK” rozbudziło bowiem zaciekawienie językoznawców, którzy badali krótkie teksty źródłowe, żeby wyśledzić jego możliwie pierwsze pojawienie się.

Odnalazł je w artykule z gazety z 1839 roku etymolog Allen Walker Read. Dziennik „Boston Morning Post” używał tam tego skrótu dla zwrotu „all correct” („wszystko się zgadza”). Dlaczego jednak litery „OK”?

Read wykazał, że w tamtym czasie w Bostonie panowała moda na rozmyślne pisanie skrótów niezgodnie z ortografią. Początkowe litery słów były tak dobierane, żeby móc zapisywać je w inny, lub celowy błędny - ale podobnie brzmiący - sposób.

Wyrażenie „no use” („żadnego pożytku”) skracano jako „KY” („know yuse”), a „enough said” („szkoda słów”) jako „NS” („nuff said”). Z „all correct” zrobiono więc „oll korrect” - i odpowiednio skrócono do „OK”.

Autor: 
Agnes Brandes, Tłum. Joanna Niemczyk
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes