Inguma

Inguma zwany też Maumau to występujący w baskijskiej mitologii zły duch, który nawiedza nocami ludzkie domy, kiedy ich mieszkańcy są pogrążeni we śnie. Ma zwyczaj ściskać gardła śpiącym, utrudniając im oddychanie.

Pradawny zwyczaj regionu Ezpeleta nakazuje chronić się przed atakami tej istoty za pomocą następującego zaklęcia:

"Inguma, henauk hire bildur,

Jinkoa eta Andre Maria

Artzentiat lagun;

Zeruan izar, lurrean belar, kostan hare,

Hek guztiak kondatu arte

Echaidela nereganat ager."

Znaczy to: “Ingumo, nie boję się ciebie. Chronią mnie Messi (Bóg) i Matka Boska. Gwiazdy na niebie, trawy na ziemi, piaski na wybrzeżu, jak skończę to wszystko wymieniać, precz sprzed moich oczu.”.

W Sarze używa się innej formuły:

"Inguma erromes,

Ez niok hire beldurrez,

Jesus diat aita,

Ama Birjina ama,

Zeruko aingeru eta saindu guztiak guarda."

Znaczy to: “Natrętna Ingumo, nie boję się ciebie. Moim ojcem jest Jezus, moją matką Maryja, a chronią mnie wszyscy aniołowie i święci w Niebiosach.”.

Gauargi jest nocnym duchem, którego mieszkańcy Ithorrotz wzywają na pomoc, by chronił ich przed atakami Ingumy. Aideko jest istotą podobną do Ingumy, którą obwinia się o sprowadzanie tych chorób, których naturalne przyczyny nie są znane. Podobnie jest w przypadku istoty zwanej Gaizkiñe, układającej pierze w poduszkach w kształt koguciej głowy, co sprowadza chorobę na śpiących na nich ludzi.

W Markinie mówi się, że ludzie, których opętał Gaizkiñe, szli do Urkioli na nowennę. Niektórzy wtedy ginęli, a z innych Gaizkiñe wychodził przez paznokcie palców u rąk. W Oxitabii takiego złego ducha i innych jemu podobnych nazywają Gaiztoak (“źli”).

Autor: 
Tłum. Hanna Szargot
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes