Ilargi

Według mitologii baskijskiej Ilargi lub Ilargi amandre, Księżyc to jedna z ważniejszych bogiń. Tak jak Słońce nazywa się boskim okiem, tak Księżyc jest boską twarzą. Księżyc oświetla oblicza dusz zmarłych. Według niektórych językoznawców, słowo “ilargi” znaczy: “światło umarłych”.

Kult Ilargi, księżycowej bogini, musiał być mocno zakorzeniony w baskijskiej kulturze o czym może świadczyć fakt, że piątek (“ostiral”) jest dniem tygodnia jej poświęconym. Jednym ze słów opisujących księżyc jest tam “irargi”, gdzie można dostrzec pokrewieństwo z wyrazem “ira” (po hiszpańsku “gniew”, po baskijsku “paproć”). W Kraju Basków, piątek to szczególny dzień tygodnia: wtedy właśnie odbywają się spotkania czarownic i czarowników. W piątki nie wolno też było wykonywać pewnych czynności: rozpoczynać ważnej pracy, wyprowadzać stad w góry, wyciągać miodu z uli, itp.

Według historyków, baskijska kultura opierała się na matriarchacie i do pewnego stopnia jest taka do dziś. Jak możemy zauważyć, tę teorię potwierdza doniosła rola bóstw żeńskich w tamtejszej mitologii.

Autor: 
Tłum. Hanna Szargot
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

e-magnes